
10-letni Miłosz, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, ale też na szereg innych schorzeń przeszedł Tour du Mont Blanc – górską trasę liczącą 170 km i 10 000 metrów przewyższenia. To nie pierwsza tego rodzaju jego wyprawa będąca swego rodzaju rehabilitacją chłopca.
– Na trasie wszyscy nas wyprzedzali, ale okazało się, że niemal każdy wędrujący podzielił szlak TMB na takie same etapy jak my. A więc Miłosz pokonał taką samą drogę jak inni dorośli. Dużym wyzwaniem było przejście przełęczy Fenêtre d’Arpette. Ze względu na Miłosza mogliśmy wybrać łatwiejszy wariant. Tak samo odcinek z drabinkami. Mimo to uważamy, że Alpy są dla każdego i nawet dziecko z niepełnosprawnością ruchową poradzi sobie na szlaku. Nasz syn jest tego doskonałym dowodem – czytamy w relacji z wyprawy.
10-dniowa trasa prowadziła przez Francję, Włochy oraz Szwajcarię. Najwyższym jej punktem jest przełęcz Fenêtre d’Arpette na wysokości 2665 metrów n.p.m. Konieczne było nocowanie pod namiotem oraz czerpanie wody z górskich źródeł.
– Dzięki tej wyprawie chcemy jak co roku pozyskać środki na dalsze leczenie i rehabilitację Miłosza, pomóc mu w walce o samodzielność, w zdobywaniu nowych umiejętności. To także walka z wykluczeniem społecznym, które dotyka nas coraz mocniej. Niestety nasz syn przez swoją niepełnosprawność nie może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Ale za to w górach radzi sobie doskonale – piszą rodzice chłopca.
To piąta górska wyprawa 10-latka – wcześniej wraz z rodzicami pokonał Mały Szlak Beskidzki, grań Tatr Niżnych, zdobył dwa szczyty w Karpatach Ukraińskich oraz przeszedł granią góry Rodniańskie i Marmarosze w Rumunii.
Miłosz to skrajny wcześniak, który urodził z wagą 990 g 13 tygodni przed wyznaczonym terminem. Dzień, w którym przyszedł na świat, odmienił już na zawsze przyszłość naszego dziecka. U Miłosza rozpoznano: niewydolność oddechową i krążenia, krwawienie dokomorowe IVH III/II, krwiak śródmózgowy, torbiel po krwiaku śródmózgowym, zespół zaburzeń oddychania RDS III, retinopatię, zapalenie opon mózgowych, wodogłowie (stan po cystowentrykulostomi, septostomii i implantacji układu zastawkowego), mózgowe porażenie dziecięce (niedowład lewostronny), dyzartrię (zaburzenia mowy) oraz niepełnosprawność intelektualną.
Link do zbiórki na rehabilitację Miłosza:
https://zrzutka.pl/mbb4j4?fbclid=IwAR3wdsIrQxp6kTiqc4pTeJR9fO5LGXcpf_4cHWtCK9E1yKq1B32r7Kbb4QU
Fot. gorydlamilosza.pl
Reklama: