Aż 13 medali polskich zawodników podczas pierwszego dnia lekkoatletycznych ME

Maciej Sochal rzucający maczugą

Polscy zawodnicy dobrze rozpoczęli odbywające się w Bydgoszczy paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Podczas pierwszego dnia zdobyli 13 medali, w tym pięć złotych.

Złote medale zdobyli: Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim (bieg na 1500 metrów), Faustyna Kotłowska (rzut dyskiem w kat. F64), Karolina Strawińska (rzut dyskiem w kat. F55), Michał Derus (bieg na 100 metrów w kat. T47) oraz Bartosz Tyszkowski (pchnięcie kulą w kat. F41).

– Nie oddaję złota w Europie, ale najważniejsza dopiero impreza przede mną. Cel w tym roku jest jeden, czyli Tokio. Od ostatnich igrzysk minęło pięć lat i na pewno jestem bardziej doświadczony, ale wiek też robi swoje. Myślę jednak, że swoimi startami udowodniłem, że stać mnie na wiele i na najważniejszy start z pewnością przygotuję optymalną formę – mówił Derus.

Na drugim stopniu podium, wywalczając tym samym srebrny krążek, stanęli: Natalia Jasińska (rzut dyskiem w kat. F38), Lech Stoltman (pchnięcie kulą w kat. F55), Maciej Sochal (rzut maczugą w kat. F32), Michał Głąb (pchnięcie kulą w kat. F33) oraz Katarzyna Kisiel (bieg na 400 metrów w kat. T47).

– Szczerze powiedziawszy liczyłam na fajny wynik. Wiedziałam na co mnie stać i spodziewałam się brązu a tu proszę: niespodzianka. Srebro bardzo więc cieszy, ale ja się dopiero rozkręcam – mówiła Natalia Jasińska. – Moją główną ulubioną konkurencją jest w tej chwili rzut dyskiem, ale to jest zmienne. Przecież przez dziesięć lat biegałam, byłam nawet na igrzyskach paraolimpijskich, a na mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyłam medal w skoku w dal. Teraz czas na dysk. Teoretycznie nie da łączyć, ale ja udowadniam, że można – dodała.

Brązowe medale zdobyli: Lucyna Kornobys (rzut oszczepem w kat. F34), Łukasz Wietecki (bieg na 5000 metrów w kat. T13) i Agata Galan (bieg na 400 metrów w kat. T47).

Warto zauważyć, że startujący w protezie w kat. T64 Niemiec Markus Rehm pobił rekord świata w skoku w dal. Skoczył na odległość 8,62 m i pobił swój rekord. Co ciekawe, jest to wynik lepszy od rekordu Polski zawodników pełnosprawnych.

Polska zajmuje aktualnie pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Mistrzostwa Europy potrwają do soboty.

fot. Bartłomiej Zborowski/PZSN Start

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Rozstrzygnięto konkurs „Kraków bez Barier”

Przeczytaj następny

W Rybniku powstał pub zatrudniający osoby z niepełnosprawnością

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page