
– Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi – apeluje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. To reakcja na przygotowaną przez opozycję kampanię internetową „Nie świruj, idź na wybory”.
Sprawa dotyczy serii filmów publikowanych w mediach społecznościowych przedstawiających wygłupiających się aktorów – w spotach wystąpili m.in. Janusz Gajos oraz Olgierd Łukaszewicz. Filmy są kontrowersyjne – część środowisk skrytykowało całą akcję, oceniając ją jako pogłębiającą stereotypy na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz stygmatyzującą ich.
Krytyczny głos zabrało Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, które opublikowało oświadczenie:
„Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji – świadomej lub nieświadomej – tych osób. To nie są osoby inne – wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo.
Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwe. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy – po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego.
Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa.”
Również Rzecznik Praw Obywatelski skomentował kampanię.
– Niemniej jednak Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie – czytamy w zamieszczonym na stronie RPO oświadczeniu. – Powielanie krzywdzących stereotypów narosłych wokół osób z niepełnosprawnością psychiczną ma widoczny wpływ choćby na ich sytuację na rynku pracy, co skutkuje spychaniem ich na margines życia społecznego – dodaje rzecznik.
Akcję potępił też prezydent RP Andrzej Duda.
fot. Pixabay
Reklama: