Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Było to zwieńczeniem trwającej od 1983 do 1992 r. Dekady Osób Niepełnosprawnych.

Jak czytamy w Wikipedii: „Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne”.

Z tej okazji wiele polskich instytucji organizuje okolicznościowe wydarzenia, których tematyka obraca się wokół osób niepełnosprawnych.

Wszystkim niepełnosprawnym Czytelnikom składamy z tej okazji najserdeczniejsze życzenia! 🙂

fot. Pixabay

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Joanna Oleksiuk oraz Renata Chilewska zwyciężczyniami plebiscytu STARTu Szczecin

Przeczytaj następny

Niedostępne miejsca publiczne – duża przeszkoda dla osób starszych i niepełnosprawnych