Dziś Światowy Dzień Chorób Rzadkich

szczecińskie dźwigozaury

Ostatni dzień lutego jest corocznie obchodzony jako Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Z tej okazji w całej Polsce zaplanowano wiele wydarzeń.

28 lutego wieczorem kolorami symbolizującymi choroby rzadkie (różowy, zielony, błękitny) rozświetlonych zostanie kilkadziesiąt budynków i obiektów w polskich miastach, które biorą udział w akcji, czyli we Wrocławiu, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Bytowie, Katowicach, Malborku i w Rzeszowie. W ostatnich dniach poprosiliśmy o włączenie w to działanie także kolorów narodowych Ukrainy, czyli niebieskiego i żółtego. Jeśli możliwości techniczne na to pozwolą, kolory chorób rzadkich oraz ukraińskiej flagi będą się wyświetlały naprzemiennie.

Obiekty to między innymi warszawski Pałac Nauki i Kultury, Urzędy Miasta w Bytowie, Sopocie, Pruszczu Gdańskim i w Poznaniu, szczecińskie Dźwigozaury, Plac Litewski w Lublinie, Stadion Wrocław, Fontanna Neptuna i Hala Olivia w Gdańsku, katowicki Spodek, Muzeum Emigracji w Gdyni, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN czy Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Listę budynków i obiektów z całego świata, które rozświetlą się kolorami chorób rzadkich, znaleźć można tutaj: https://docs.google.com/document/d/15Xgx2ZQMmRY4JtY7MPHA1XoIFfiXvsU35Qo8vpa3ZjE/edit?fbclid=IwAR3cJGzBf9WMAC7EXk9qfgnz0V7p8lwrEMbfl2UgmKnGKcX0NqxgWifQhuI.

Przez kilka tygodni na ekranach w pojazdach miejskiego transportu publicznego (m.in. we Wrocławiu, Gdańsku i w Warszawie), w mediach społecznościowych czy we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty można oglądać spoty ogólnopolskiej kampanii społecznej poświęconej chorobom rzadkim. Materiałów w mediach społecznościowych szukać można m.in. pod hasztagami #RareDiseaseDay #ChorobyRzadkie #DzieńChoróbRzadkich #ChorobyRzadkieSąCzęste #StandWithUkraine.

Natomiast globalną listę wydarzeń związanych z Dniem Chorób Rzadkich, organizowanych przez osoby, instytucje i organizacje z całego świata, znaleźć można pod tym linkiem: https://www.rarediseaseday.org/category/events/ .

Data, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich – czyli ostatni dzień lutego – nie została wybrana przypadkiem. Co cztery lata luty ma 29 dni. Ostatni dzień lutego jest więc najrzadziej występującym dniem roku. Celem kampanii społecznej, która w lutym odbywa się na całym świecie, a w tym roku również na dużą skalę – w Polsce – jest podniesienie świadomości o chorobach rzadkich: o życiu z rzadką chorobą, o możliwościach leczenia i terapii oraz wspierania pacjentów, o możliwościach poprawy sytuacji chorych i ich rodzin.

Fot. Lucyna Jezierska

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Rosja złamała rozejm olimpijski. Co z igrzyskami paraolimpijskimi?

Przeczytaj następny

Rosjanie i Białorusini jednak wystartują na igrzyskach paraolimpijskich

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page