Fundacja Avalon otworzy Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami

starsza osoba na wózku

W ciągu kilku najbliższych dni otwarte zostanie Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, przygotowane przez Fundację Avalon. Organizacja umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców w ramach tzw. subkont, skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji oraz wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami.

– Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców z niepełnosprawnościami, którzy potrzebują wsparcia w codziennej egzystencji. Jako organizacja z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w działaniach na rzecz OzN, postanowiliśmy uruchomić centrum pomocy, dzięki któremu uchodźcy otrzymają możliwe do zorganizowania wsparcie. Zaczynamy od podstawowych i najbardziej potrzebnych działań, ale w miarę potrzeb będziemy chcieli je rozwijać, tak żeby nasze wsparcie było, jak najbardziej kompleksowe – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Wydatki związane z potrzebami osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych są znacznie wyższe niż u osób pełnosprawnych. Wsparcie finansowe w kosztach związanych z leczeniem, rehabilitacją, transportem czy kosztami życia codziennego są dla uchodźców przybywających do Polski nie do udźwignięcia. Dlatego też Fundacja w ramach podstawowej pomocy umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym założenie subkonta, za pomocą którego będą mogli oni pozyskiwać indywidualne darowizny czy wpłaty z 1% podatku, tak jak każdy podopieczny Fundacji. Środki pozyskane przy pomocy tego narzędzia będą wypłacane w formie dofinansowań do kosztów leczenia i codziennej egzystencji – standardowo po uprzednim zweryfikowaniu przez pracowników organizacji.

Fundacja Avalon uruchomi również możliwość nieodpłatnego skorzystania z aktywnej rehabilitacji, skierowanej do osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. Uchodźcy będą mogli korzystać ze wsparcia fizjoterapeutów stacjonarnie w Warszawie, czyli w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active, a z części zajęć również online, poprzez platformę Zoom. Dzięki wsparciu wolontariuszy, Fundacja zapewni wsparcie językowe w obsłudze pacjentów ukraińskojęzycznych. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości powinny skontaktować się mailowo pod adresem: pomocukrainie@fundacjaavalon.pl.

Fundacja pomoże miejscom i organizacjom zapewniającym opiekę osobom przebywającym na terenie Polski w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego oraz środków higieny osobistej, które umożliwią uchodźcom z niepełnosprawnościami zabezpieczenie najważniejszych potrzeb. W pierwszej kolejności wsparcie kierowane będzie do miejsc, które dziś borykają się z trudem pomocy setkom tysięcy uchodźców – a więc na przejścia graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą, a następnie do tzw. punktów recepcyjnych i innych placówek.

Fundacja uruchomi w tym celu centralny magazyn, a jej pracownicy i wolontariusze zajmą się pozyskaniem i dystrybucją sprzętu wśród potrzebujących. Fundacja planuje także uruchomienie wysyłki wsparcia bezpośrednio dla organizacji pozarządowych pomagających osobom z niepełnosprawnościami w Ukrainie, z którymi już nawiązuje kontakty i bada realne potrzeby.

Fundacja niniejszym ogłasza zbiórkę wyposażenia, które zostanie przekazani\e potrzebującym. Niezbędne są takie przedmioty, jak:

 • sprzęt ortopedyczny np. kule łokciowe, laski·
 • wózki ortopedyczne·
 • podkłady higieniczne·
 • pampersy dla dorosłych·
 • pieluchomajtki·
 • duże chusteczki nawilżane·
 • pianka do mycia bez wody·
 • Sudocrem·
 • opatrunki/plastry ze srebrem na odleżyny i trudnogojące się rany·
 • Octanisept· Gotowe zestawy do cewnikowania·
 • worki stomijne + pasta gojąco-uszczelniająca·
 • rękawiczki·
 • koce/folie termiczne·
 • bandaże·
 • sól fizjologiczna·
 • tabletki do uzdatniania wody pitnej·
 • termometry, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe

Źródło: materiały prasowe

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Zakończyły się igrzyska paraolimpijskie. Polacy bez medalu

Przeczytaj następny

Fakty i mity i stereotypy – 5 rzeczy, których nie wiesz o osobach z niepełnosprawnościami

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page