
Dzięki włączeniu do Gdańskiej Karty Mieszkańca Pakietu Dostępności osoby z niepełnosprawnościami z Gdańska nie muszą już potwierdzać swoich uprawnień do zniżek w różnego rodzaju obiektach w mieście poprzez okazanie orzeczenia o niepełnosprawności, czy legitymacji osoby niepełnosprawnej. Teraz wystarczy już tylko Karta Mieszkańca.
Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych produktów skierowanych do gdańszczanek i gdańszczan, z którego korzysta już ponad 250 tysięcy użytkowników. Wzrost ich liczby idzie nieustannie w parze z rozwojem funkcjonalności Karty i zwiększaniem jej możliwości. Właśnie zaprezentowano pierwszą odsłonę Pakietu Dostępności – nowego modułu skierowanego do osób z niepełnosprawnościami. Karta jest jednocześnie narzędziem bardzo uniwersalnym i z powodzeniem można wprowadzić jej rozwiązania w innych miastach.
Ideą tego pakietu jest ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie jak najłatwiejszego dostępu do gdańskich obiektów i instytucji kultury. W opisach poszczególnych atrakcji na stronie www.jestemzgdanska.pl, zgodnej ze standardami dostępności WCAG, warto wcześniej sprawdzić jakich dostosowań i udogodnień (lub też ewentualnych trudności, związanych np. z architektoniczną specyfiką budynku) można się spodziewać. A na miejscu wystarczy mieć przy sobie Kartę Mieszkańca z aktywnym Pakietem Dostępności (lub aplikację mobilną Jestem z Gdańska) i przekazać ją obsłudze do weryfikacji – na tej podstawie przyznana zostanie usługa przewidziana w regulaminie danego obiektu, np. bilet ulgowy lub bezpłatne wejście dla użytkownika oraz opiekuna. Warto przy tym pamiętać, że Pakiet Dostępności nie jest nowym uprawnieniem – jest wygodnym i nowoczesnym “nośnikiem” uprawnień już przysługujących jego posiadaczom.
Obiekty, w których będzie można korzystać z Pakietu Dostępności*:
- Europejskie Centrum Solidarności
- Hevelianum
- Ratusz Głównego Miasta
- Dwór Artusa
- Dom Uphagena
- Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
- Muzeum Nauki Gdańskiej
- Twierdza Wisłoujście
- Wartownia nr 1 na Westerplatte
- Dom Przyrodników
- Piwnica Romańska
- Grodzisko w Sopocie
- pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (Chełm, Orunia, Osowa, Stogi)
- Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
- Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
- Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
- Oddział Zielona Brama / Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
- „Sołdek”
- Żuraw
- Ośrodek Kultury Morskiej
- Spichlerze na Ołowiance
- „Dar Pomorza”
* Pod warunkiem, że obiekt jest otwarty dla zwiedzających i na zasadach jego funkcjonowania z uwagi na sytuację epidemiologiczną spowodowaną wirusem SARS-CoV-2. Do projektu będą systematycznie dołączały nowe podmioty. Więcej informacji na stronie www.jestemzgdanska.pl
Podobnie jak wiele projektów w Karcie Mieszkańca, Pakiet Dostępności ma korzenie w partycypacji społecznej i jest odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników – pomysłodawca tego pakietu to Tomasz Grybek z Fundacji Bohatera Borysa, zajmującej się działaniami na rzecz osób z chorobami rzadkimi i niepełnosprawnościami. Sami użytkownicy pakietu będą też zaangażowani w dalszy jego rozwój.
Jak to działa?
Jak można dodać nowy pakiet? Przede wszystkim należy być użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca i mieć ważny Pakiet Mieszkańca na dany rok kalendarzowy. W koncie użytkownika po zalogowaniu na stronie www.jestemzgdanska.pl trzeba wybrać funkcję dodania Pakietu Dostępności i postępować według dalszych instrukcji. Użytkownik zostanie poproszony o załączenie skanu lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność – po pomyślnej weryfikacji pakiet zostanie aktywowany, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony mailowo. Oczywiście można też osobiście odwiedzić Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy ul. Grunwaldzkiej 148 i załatwić wszystko na miejscu. Wówczas wystarczy okazanie obsłudze odpowiednich dokumentów do weryfikacji, po czym nastąpi aktywacja pakietu. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez formularz na stronie www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem telefonu 58 300 06 59.
Od tej pory udając się na zwiedzanie gdańskich atrakcji nie trzeba mieć już przy sobie legitymacji ani orzeczenia – wystarczy plastikowa karta w portfelu albo telefon w kieszeni.
Ponadto Gdańska Organizacja Turystyczna rozpoczyna specjalny program audytów. Jego cel to sprawdzenie, na ile gdańskie obiekty są dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dlatego też GOT poszukuje wolontariuszy.
Aby wziąć udział w audycie, należy odwiedzić jedną z gdańskich instytucji kultury lub atrakcji turystycznych, wypełnić i dostarczyć kwestionariusz audytu. W formularzu można ocenić, w jakim stopniu poszczególne etapy wizyty były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Można zostawić też dodatkowe uwagi i spostrzeżenia. Na potrzeby audytów wstęp do badanych obiektów będzie bezpłatny. Więcej informacji oraz rejestracja na stronie https://www.dostepnosc.jestemzgdanska.pl.
fot. materiały prasowe
Reklama: