Gdańsk połączył Kartę Mieszkańca z Pakietem Dostępności

Baner informacyjny Pakietu Dostępności

Dzięki włączeniu do Gdańskiej Karty Mieszkańca Pakietu Dostępności osoby z niepełnosprawnościami z Gdańska nie muszą już potwierdzać swoich uprawnień do zniżek w różnego rodzaju obiektach w mieście poprzez okazanie orzeczenia o niepełnosprawności, czy legitymacji osoby niepełnosprawnej. Teraz wystarczy już tylko Karta Mieszkańca.

Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych produktów skierowanych do gdańszczanek i gdańszczan, z którego korzysta już ponad 250 tysięcy użytkowników. Wzrost ich liczby idzie nieustannie w parze z rozwojem funkcjonalności Karty i zwiększaniem jej możliwości. Właśnie zaprezentowano pierwszą odsłonę Pakietu Dostępności – nowego modułu skierowanego do osób z niepełnosprawnościami. Karta jest jednocześnie narzędziem bardzo uniwersalnym i z powodzeniem można wprowadzić jej rozwiązania w innych miastach.

Ideą tego pakietu jest ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie jak najłatwiejszego dostępu do gdańskich obiektów i instytucji kultury. W opisach poszczególnych atrakcji na stronie www.jestemzgdanska.pl, zgodnej ze standardami dostępności WCAG, warto wcześniej sprawdzić jakich dostosowań i udogodnień (lub też ewentualnych trudności, związanych np. z architektoniczną specyfiką budynku) można się spodziewać. A na miejscu wystarczy mieć przy sobie Kartę Mieszkańca z aktywnym Pakietem Dostępności (lub aplikację mobilną Jestem z Gdańska) i przekazać ją obsłudze do weryfikacji – na tej podstawie przyznana zostanie usługa przewidziana w regulaminie danego obiektu, np. bilet ulgowy lub bezpłatne wejście dla użytkownika oraz opiekuna. Warto przy tym pamiętać, że Pakiet Dostępności nie jest nowym uprawnieniem – jest wygodnym i nowoczesnym “nośnikiem” uprawnień już przysługujących jego posiadaczom.

Obiekty, w których będzie można korzystać z Pakietu Dostępności*:

 • Europejskie Centrum Solidarności
 • Hevelianum
 • Ratusz Głównego Miasta
 • Dwór Artusa
 • Dom Uphagena
 • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
 • Muzeum Nauki Gdańskiej
 • Twierdza Wisłoujście
 • Wartownia nr 1 na Westerplatte
 • Dom Przyrodników
 • Piwnica Romańska
 • Grodzisko w Sopocie
 • pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (Chełm, Orunia, Osowa, Stogi)
 • Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Oddział Zielona Brama / Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • „Sołdek”
 • Żuraw
 • Ośrodek Kultury Morskiej
 • Spichlerze na Ołowiance
 • „Dar Pomorza”

* Pod warunkiem, że obiekt jest otwarty dla zwiedzających i na zasadach jego funkcjonowania z uwagi na sytuację epidemiologiczną spowodowaną wirusem SARS-CoV-2. Do projektu będą systematycznie dołączały nowe podmioty. Więcej informacji na stronie www.jestemzgdanska.pl

Podobnie jak wiele projektów w Karcie Mieszkańca, Pakiet Dostępności ma korzenie w partycypacji społecznej i jest odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników – pomysłodawca tego pakietu to Tomasz Grybek z Fundacji Bohatera Borysa, zajmującej się działaniami na rzecz osób z chorobami rzadkimi i niepełnosprawnościami. Sami użytkownicy pakietu będą też zaangażowani w dalszy jego rozwój.

Jak to działa?

Jak można dodać nowy pakiet? Przede wszystkim należy być użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca i mieć ważny Pakiet Mieszkańca na dany rok kalendarzowy. W koncie użytkownika po zalogowaniu na stronie www.jestemzgdanska.pl trzeba wybrać funkcję dodania Pakietu Dostępności i postępować według dalszych instrukcji. Użytkownik zostanie poproszony o załączenie skanu lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność – po pomyślnej weryfikacji pakiet zostanie aktywowany, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony mailowo. Oczywiście można też osobiście odwiedzić Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy ul. Grunwaldzkiej 148 i załatwić wszystko na miejscu. Wówczas wystarczy okazanie obsłudze odpowiednich dokumentów do weryfikacji, po czym nastąpi aktywacja pakietu. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez formularz na stronie www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem telefonu 58 300 06 59.

Od tej pory udając się na zwiedzanie gdańskich atrakcji nie trzeba mieć już przy sobie legitymacji ani orzeczenia – wystarczy plastikowa karta w portfelu albo telefon w kieszeni.

Ponadto Gdańska Organizacja Turystyczna rozpoczyna specjalny program audytów. Jego cel to sprawdzenie, na ile gdańskie obiekty są dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dlatego też GOT poszukuje wolontariuszy.

Aby wziąć udział w audycie, należy odwiedzić jedną z gdańskich instytucji kultury lub atrakcji turystycznych, wypełnić i dostarczyć kwestionariusz audytu. W formularzu można ocenić, w jakim stopniu poszczególne etapy wizyty były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Można zostawić też dodatkowe uwagi i spostrzeżenia. Na potrzeby audytów wstęp do badanych obiektów będzie bezpłatny. Więcej informacji oraz rejestracja na stronie https://www.dostepnosc.jestemzgdanska.pl.

fot. materiały prasowe

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Police: Biuro Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności będzie nieczynne

Przeczytaj następny

Police: SOSW opublikował promocyjną prezentację

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page