Integracyjna Cafe Równik apeluje o tolerancję wobec niepełnosprawnych kelnerów

Wrocławska kawiarnia Cafe Równik do obsługi zatrudnia wyłącznie niepełnosprawnych (obciążonych autyzmem lub zespołem Downa) kelnerów, dla których jest to jeden z najlepszych sposobów na rehabilitację. Niestety, nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem klientów.

– Kilka dni temu poproszono nas o rezerwacje, ale także poproszono o obsługę pełnosprawną. Nie chcemy tego oceniać. Ktoś kto prosił pewnie nie wiedział, że to niemożliwe, dlatego prosimy abyście rozpowszechniali informacje, że w Cafe Równik są tylko niepełnosprawni kelnerzy – czytamy w opublikowanym w mediach społecznościowych lokalu przez Małgorzatę Młynarską komunikacie. – Nasi kelnerzy robią niesamowite postępy, ale ich osobowości zawsze będą trochę zmienione w stosunku do tzw. normy – dodaje.

Młynarska przyznaje, że niektóre z zachowań obsługi mogą wydawać się na pierwszy rzut oka nieodpowiednie – kelnerzy nie wyczuwają jeszcze tego, czy już podchodzić i czasem zrywają kontakt w nieoczekiwanym momencie.

– Każdy z gości może u nas spełnić się w roli terapeuty. Nasi podopieczni bardzo tego potrzebują. Proszę im zwracać uwagę i mówić czego Państwo sobie życzą. Nauczyliśmy ich spokojnego przyjmowania uwag – czytamy na Facebooku.

Klubokawiarnia Cafe Równik jest kontynuacja działalności statutowej Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które zajmuje się terapią mowy i myślenia osób autystycznych, z zespołem Downa i z upośledzeniem intelektualnym. Kelnerzy pracujący w Cafe Równik to w większości uczestnicy tej terapii, którzy pracowali z nami nad mową nawet 25 lat.

fot. Cafe Równik/Facebook

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Laura Kerlin zbiera na terapię logopedyczną i turnusy rehabilitacyjne

Przeczytaj następny

Dorabiasz do renty lub wcześniejszej emerytury? Do 2 marca musisz złożyć oświadczenie

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page