
642 osoby niepełnosprawne z całej Polski wzięły udział w IX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, który zakończył się pod koniec ubiegłego roku. Ze względu na warunki epidemiczne Koncert Galowy Festiwalu był transmitowany na żywo w mediach społecznościowych. Relację oglądało ponad 1500 osób.
Przeprowadzony w siedmiu kategoriach artystycznych konkurs pokazał, że to właśnie na polu kultury i wypowiedzi artystycznej osoby niepełnosprawne mają szansę wykazać swoją sprawność i pełną równoprawność. Sztuka jest często dla nich jedyną szansą odnalezienia własnego miejsca w społeczności. Przygotowana wystawa wpłynęła na upowszechnienie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych, który jest często efektem ich długotrwałej pracy i trudu. Osoby pełnosprawne, które były widzami i słuchaczami Festiwalu, miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy i świadomości na temat twórczości osób niepełnosprawnych. Dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych festiwal był okazją do poznania twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych oraz do wzajemnej integracji.
Podczas Koncertu Galowego, który odbył się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, został uroczyście ogłoszony ostateczny werdykt i wręczone zostały nagrody rzeczowe. Ze względu na pandemię nagrody zostały wysłane do osób nagrodzonych. W każdej kategorii zostały rozróżnione prace przygotowane przez osoby z niepełnosprawnościami (łącznie z osobami z chorobą psychiczną). Jury przyznało w każdej kategorii (zarówno dla niepełnosprawnych umysłowo jak i fizycznie) nagrody i wyróżnienia, dodatkowo każdy nagrodzony otrzymał dyplom. Spośród wszystkich nagrodzonych uczestników przyznano jedną nagrodę specjalną – Grand Prix Festiwalu, otrzymała ją osoba, która wyróżniła się wyjątkowymi uzdolnieniami.
Gościem Koncertu Galowego był Zespół Pectus, który poprzez zaprezentowany program artystyczny podniósł rangę tego wyjątkowego wieczoru.
Źródło, fot.: pfron.org.pl
Reklama: