IX Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART już za nami

Statuetki Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART

642 osoby niepełnosprawne z całej Polski wzięły udział w IX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, który zakończył się pod koniec ubiegłego roku. Ze względu na warunki epidemiczne Koncert Galowy Festiwalu był transmitowany na żywo w mediach społecznościowych. Relację oglądało ponad 1500 osób.

Przeprowadzony w siedmiu kategoriach artystycznych konkurs pokazał, że to właśnie na polu kultury i wypowiedzi artystycznej osoby niepełnosprawne mają szansę wykazać swoją sprawność i pełną równoprawność. Sztuka jest często dla nich jedyną szansą odnalezienia własnego miejsca w społeczności. Przygotowana wystawa wpłynęła na upowszechnienie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych, który jest często efektem ich długotrwałej pracy i trudu. Osoby pełnosprawne, które były widzami i słuchaczami Festiwalu, miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy i świadomości na temat twórczości osób niepełnosprawnych. Dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych festiwal był okazją do poznania twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych oraz do wzajemnej integracji.

Podczas Koncertu Galowego, który odbył się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, został uroczyście ogłoszony ostateczny werdykt i wręczone zostały nagrody rzeczowe. Ze względu na pandemię nagrody zostały wysłane do osób nagrodzonych. W każdej kategorii zostały rozróżnione prace przygotowane przez osoby z niepełnosprawnościami (łącznie z osobami z chorobą psychiczną). Jury przyznało w każdej kategorii (zarówno dla niepełnosprawnych umysłowo jak i fizycznie) nagrody i wyróżnienia, dodatkowo każdy nagrodzony otrzymał dyplom. Spośród wszystkich nagrodzonych uczestników przyznano jedną nagrodę specjalną – Grand Prix Festiwalu, otrzymała ją osoba, która wyróżniła się wyjątkowymi uzdolnieniami.

Gościem Koncertu Galowego był Zespół Pectus, który poprzez zaprezentowany program artystyczny podniósł rangę tego wyjątkowego wieczoru.

Źródło, fot.: pfron.org.pl

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Wrocław: niewidomi i niesłyszący skomponowali utwór muzyczny

Przeczytaj następny

Studentka Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi badania nt. turystyki niepełnosprawnych w Szczecinie

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page