
Specjalny biodruk w postaci żelu, wykonany z naturalnych polimerów, może być wykorzystany do skutecznej odbudowy znacznie uszkodzonych mięśni szkieletowych – wynika z przytoczonych przez portal Rynek Zdrowia badań naukowców Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
– Niedawno Marco Costantini z IChF PAN wraz z międzynarodowym zespołem naukowców zaprezentował rozwiązanie wytwarzania substytutu mięśnia na bazie biokompatybilnego żelu przypominający strukturą makaron typu spaghetti – czytamy na stronie IChF PAN. – Żel ten produkowany jest z polimerów naturalnych innowacyjną metodą biodruku 3D za pomocą urządzenia mikroprzepływowego umożliwiając wydruk obiektu o dowolnym rozmiarze. Co najważniejsze, żel zawiera komórki mięśniowe, będące prekursowami włókien mięśniowych, które stopniowo narastają w polimerowej matrycy – dodają naukowcy.
Dr Marco Costantini zauważa, że ten system biodruku został zaprojektowany tak, aby dokładnie naśladować wysoce anizotropową architekturę mięśni szkieletowych, co skutkuje skutecznym wytworzeniem prekursorów mięśni w dowolnej formie.
Jak na razie badania prowadzono jedynie na myszach – wyniki są jednak obiecujące. W ciągu 20 dni udało się bowiem przywrócić 90% masy i funkcjonalności usuniętego mięśnia.
– Teraz musimy rozszerzyć naszą platformę na wytwarzanie żelu na większą skalę, aby wspierać regenerację mięśni u dużych zwierząt. Mamy nadzieję, że ta technologia niebawem będzie gotowa do zastosowania klinicznego u ludzi. – twierdzi dr Marco Costantini.
Technologia zaprezentowana przez naukowców z IChF PAN umożliwia biodrukowanie materiałów wspomagających medycynę regeneracyjną z niezwykłą skutecznością oraz szybkim czasem odbudowy mięśni. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane 15 lutego w prestiżowym czasopiśmie EMBO Molecular Medicine otwierając nowe horyzonty w regeneracji tkanek, których dotychczas nie dało się odbudować po urazie.
Fot. Pixabay
Reklama: