Jest zwrot! Rosjanie i Białorusini niedopuszczeni do igrzysk paraolimpijskich!

Logo igrzysk paraolimpijskich

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski pod wpływem presji ze strony poszczególnych reprezentacji zmieniło swoją środową decyzję. Rosjanie i Białorusini nie zostaną jednak dopuszczeni do startu w igrzyskach paraolimpijskich. Oczywiście jest to związane z trwającą na Ukrainie wojną wywołaną przez Federację Rosyjską.

Na nadzwyczajnym spotkaniu zarząd Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) podjął decyzję o odrzuceniu zgłoszeń sportowców z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz komitetu Białorusi na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Łącznie wykluczonych zostanie 83 zawodników.

– W IPC mocno wierzymy, że sport i polityka nie powinny się mieszać. Jednak nie z własnej winy wojna pojawiła się teraz na tych Igrzyskach i za kulisami wiele rządów ma wpływ na nasze ukochane wydarzenie – mówi Andrew Parsons, prezes IPC. – Podejmując wczorajszą decyzję, patrzyliśmy na długoterminowe zdrowie i przetrwanie Ruchu Paraolimpijskiego. Jesteśmy niezmiernie dumni z zasad i wartości, które uczyniły Ruch tym, czym jest dzisiaj. Jednak jasne jest, że szybko eskalująca się sytuacja postawiła nas w wyjątkowej i niemożliwej sytuacji tak blisko rozpoczęcia igrzysk – dodał.

Jak przyznał Parsons, w ciągu minionej doby wielu członków komitetu wyrażało swoje oburzenie wcześniejszą decyzją i zagroziło rezygnacją ze startu w igrzyskach. Stwierdził, że sytuacja w wiosce olimpijskiej zaczęła eskalować i nie było możliwym zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich sportowców.

Prezes IPC zwrócił się do wykluczonych zawodników wyrażając żal, że są ofiarami decyzji podjętych przez władze ich państw.

Fot. Wikimedia Commons

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Rosjanie i Białorusini jednak wystartują na igrzyskach paraolimpijskich

Przeczytaj następny

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Kazaniu odwołane!

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page