Na początku września odbędzie się festiwal filmowy w Koszalinie

38 filmów będzie ocenianych w ramach 16 edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który odbędzie się w dniach 3-7 września w Koszalinie. Hasłem przewodnim Festiwalu jest: „Praca. Życie. Scenariusz dla każdego”.

Pośród 38 filmów znalazło się 16 obrazów fabularnych, 16 dokumentów i 6 filmów amatorskich traktujących o niepełnosprawności. W jury konkursowym zasiądą: Jowita Budnik, Małgorzata Sobieszczańska, Marzena Trybała, Piotr Wereśniak i Pedro Aleksowski.

Filmy festiwalowe będą wyświetlane 4 i 5 września w Kinie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć sześć obrazów o różnorodnej tematyce, z których każdy w inny sposób dotyka problematyki niepełnosprawności.


Harmonogram projekcji w Kinie Zamek w Szczecinie:

4 września (środa)

1. „Lato”, reż. Aleksandra Mazoń, Polska 2018, fabularny, 42 min
30-letnia Katarzyna ma niesamowity talent plastyczny. Niestety, ku niezadowoleniu matki, woli pracować w przedszkolu z dziećmi, aniżeli iść w jej ślady i zająć się na poważnie swoją artystyczną karierą. Relacje matki i córki komplikują się jeszcze bardziej, gdy Katarzyna zapada na śmiertelną chorobę. Pojawia się szansa na ratunek dla dziewczyny, ale czy Katarzyna z niej skorzysta?

2. „Mam na imię Pietia”, reż. Daria Binevskaya, Rosja 2019, fabularny, 15 min.
W głęboką zimową noc matka z dwójką małych dzieci trafia na szpitalny oddział chorób zakaźnych. Zaczyna tam dochodzić do niezwykłych wydarzeń, które zmieniają jej życie.

3. „Odważny”, reż. Stas Ivanov, USA 2019, dokumentalny, 31 min
Ta prawdziwa i inspirująca historia dotyczy studenta medycyny, który zgłosił się na ochotnika do ratowania życia ludzi, stojących na linii frontu przeciwko siłom Muammara Kadafiego podczas rewolucji libijskiej w 2011 roku. W trakcie zbierania rannych został przypadkowo postrzelony. Ten błąd uniemożliwił mu chodzenie, ale jego odwaga i odporność nie powstrzymały go od posuwania się naprzód.


5 września (czwartek)

1. „Zamknij oczy i leć”, reż. Julia Pietrangeli, Włochy 2019, dokumentalny,  39 min
Sabrina, niewidoma od urodzenia, z wielką wytrwałością nauczyła się pilotować. Zabiera nas do Francji, gdzie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Les Mirauds Volants, Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Niewidomych. Ta historia wykracza poza przezwyciężanie niepełnosprawności, dotyczy siły tych, którzy spełniają swoje marzenia: w chmurach nie ma żadnych barier.

2. „Zatańczysz tato?”, reż. Miguel Monteagudo, Hiszpania 2019, fabularny, 26 min
Joaquín ma chorobę Parkinsona. Dzięki swojej córce Sarze odkryje, że taniec może znacznie poprawić jakość jego życia. Ale Parkinson im tego nie ułatwia.

3. „Wiki”, reż. Veronica Andersson, Polska 2017, fabularny, 30 min
Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem z matką alkoholiczką, po tym jak zmarła jej babcia. Szczęśliwie na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.


Wstęp na projekcję filmów jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Bilet należy odebrać w kasie kina na pół godziny przed rozpoczęciem projekcji. Wszystkie filmy prezentowane są z lektorem i audiodeskrypcją.

Projekcje filmów będą odbywały się także w ramach „Małych Festiwali Ty i Ja 2019” w 33 ośrodkach w całej Polsce. W województwie zachodniopomorskim Małe Festiwale odbędą się w Będzinie, Białogardzie, Biesiekierzu, Bobolicach, Bornem Sulinowie, Dębicach, Dobrowie, Koszalinie, Nowych Bielicach, Nowogardzie, Sarbinowie, Starem Bornem, Szczecinku, Świdwinie, Świeszynie, Tucznie, Tychowie, Wałczu i Wierzchowie.

fot. pfron.org.pl

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Wycofano popularne leki na kaszel dla dzieci i dorosłych

Przeczytaj następny

Szeged: Polacy wywalczyli trzy miejsca na igrzyska w Tokio

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page