Niepełnosprawni próbowali objechać Annapurnę w Himalajach. Będzie można zobaczyć ich sprzęt

Poruszający się na co dzień na wózkach Michał Woroch i Bartosz Mrozek postanowili zmierzyć się z najwyższymi na świecie górami – Himalajami. Zorganizowali wyprawę wokół jednego z ośmiotysięczników – Annapurny. Z przyczyn pogodowych nie udało się jej jednak w pełni zrealizować. Wkrótce będzie można zobaczyć sprzęt, z którego korzystali.

W czasie „Wheelchairtrip Himalayas Challenge” Michał i Bartosz postanowili zmierzyć się z górami, ale także z technologią. Postanowili przejechać swoimi łazikami przystosowanymi dla niepełnosprawnych wokół himalajskiego ośmiotysięcznika Annapurny (8 091 m n.p.m.), który jest jedną z czternastu najwyższych gór świata. Chcąc zrealizować swój plan, wykorzystali czterokołowe łaziki z napędem elektrycznym przystosowane od poruszania się w trudnym terenie.

Prototypy tych łazików były początkowo testowane w Tatrach ponieważ Bartosz Mrozek pochodzi z Zakopanego. Przygotowania do himalajskiej wyprawy trwały 2,5 roku.

Himalajskie łaziki dwójki niepełnosprawnych podróżników mają po 10 kW mocy, czyli kilka razy więcej niż rower elektryczny. Są szerokie, żeby nie przewracały się podczas trawersowania zbocza. Przypominają trochę łaziki marsjańskie. Przed wyprawą trasę wokół Annapurny zostały dokładnie sprawdzone, aby zmieścić się w wąskie miejsca i wysokie przeszkody na himalajskich trasach. Zostały też tak zaprojektowane, że są ciche, więc przyjazne dla przyrody. Poza tym są zasilane prądem elektrycznym, więc nie wydzielają spalin. W Himalajach 85 % trasy baterie łazików były ładowane prądem z sieci, który pochodzi w dużej części z wodnych turbin. W mniejszych wioskach mieszkańcy dzielili się energią pochodzącą z prywatnych generatorów prądu.

Co więcej, na baterie składają się ogniwa, które miały potrzebne atesty do transportu lotniczego.

– To był jedyny sposób na przewiezienie ich samolotem do Azji. Poleciały do Indii, skąd znajomy przewiózł je do Nepalu. Tam zostały przez nas odebrane i złożone w całość – mówi Michał Woroch.

Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych Michał Woroch i Bartosz Mrozek nie wjechali tak wysoko, jak zamierzali. Udało im się dotrzeć na wysokość około 4000 m. Wyprawa „Wheelchairtrip Himalayas Challenge” trwała 41 dni. Odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2021 roku.

Wykorzystane w wyprawie łaziki będzie można zobaczyć podczas tegorocznego IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023, który odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia w obiektach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Fot. michalworoch.com

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Trwają zapisy na 4 Bieg Korczaka w Policach

Przeczytaj następny

Police: kilkaset osób pobiegło w IV Biegu Korczaka

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page