OBPON.org apeluje do rządu ws. zakładów pracy chronionej!

Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych z Przemyśla zaapelowała do minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg o uwzględnienie w przygotowywanej „tarczy antykryzysowej” rozwiązań ułatwiających utrzymanie zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami przez zakłady pracy chronionej oraz ich dalsze funkcjonowanie.

– W obecnej sytuacji już nie prosimy, lecz „błagamy” o tę zmianę [zwiększenie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – przyp. red.], która w dużym stopniu pozwoli utrzymać zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych i obniżyć koszty związane z ich zatrudnieniem. Wskazujemy, że kwoty miesięcznego dofinansowania, uzyskiwane z PFRON, pracodawcy przeznaczają na ich rehabilitację zawodową a te są zamrożone od 6 lat – czytamy w piśmie z 16 marca skierowanym do minister Marleny Maląg. – Prosimy o podjęcie natychmiastowych działań, które doprowadzą do ustabilizowania zaistniałej sytuacji, zanim dojdzie do likwidacji firm i wielu miejsc pracy osób niepełnosprawnych, które są w obecnym okresie najbardziej zagrożone – dodaje przedstawiciel OBPON Krzysztof Kuncelman.

Opinię o konieczności wprowadzenia działań osłonowych dla zakładów zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami podziela rzecznik praw obywatelski. Jego zdaniem wspomniany sektor wymaga wsparcia rozwiązaniami systemowymi w związku z epidemią koronawirusa.

Fot. Nathan Anderson on Unsplash

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

9-letnia Nadia ze Szczecina potrzebuje ponad 100 tys. zł.

Przeczytaj następny

PFRON przypomina o możliwości korzystania z Systemu Obsługi Wsparcia