
10 parków przyrodniczych w Polsce bierze udział w pilotażowym projekcie „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który ma pozwolić na opracowanie modelu ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami w parkach narodowych i krajobrazowych. Rząd chce na ten cel przeznaczyć ponad 7 milionów złotych.
Porozumienie w tej sprawie podpisali 30 lipca w Poleskim Parku Narodowym prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz i dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller. W uroczystości wzięli udział także wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
– Turystyka dostępna jest ważnym elementem polityki równości szans dla wszystkich, zwiększając możliwości aktywizacji osób z niepełnosprawnościami i ich uczestnictwa w życiu społecznym. Rezultatem podpisywanej dziś umowy będzie wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego i wdrożenie sprawdzonych rozwiązań przez 10 parków przyrodniczych w Polsce – powiedział prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.
Środki na realizację projektu pochodzą z europejskiego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa” i przeznaczone zostaną nie tylko na wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego, ale także na wdrożenie rozwiązań dostępnościowych, czyli takich, które będą ułatwiać poruszanie się po tych miejscach wszystkim osobom o szczególnych potrzebach.
Projekt realizowany będzie w formule partnerstwa, którego Liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaś partnerami są Ministerstwo Klimatu i Środowiska i niemiecka fundacja Global Nature Fund.
Pilotaż projektu zakończy się w 2023 roku.
Fot. pfron.org.pl
Reklama: