PFRON sfinansował projekt roweru dla niepełnosprawnych

Nowatorski typ trójkołowego roweru dla osób niepełnosprawnych został opracowany przez Instytut Transportu Samochodowego. Projekt został sfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prototypowy pojazd to rozwiązanie pośrednie pomiędzy pojazdem jednośladowym oraz trójkołowym. Umożliwia poruszanie się jak klasycznym rowerem, a gdy pojawia się taka potrzeba, rower stabilizuje się jak pojazd trójkołowy.

– Stworzony przez ITS rower charakteryzuje wygodna i stabilna pozycja ciała oraz umiejscowienie rowerzysty na wygodnym siedzisku. Nasz jednoślad posiada także bardzo czułe i precyzyjne wspomaganie napędu. Legitymuje się też niespotykanym do tej pory sposobem stabilizacji, przede wszystkim, w czasie zatrzymywania – podkreśla prof. Marcin Ślęzak, dyrektor ITS.

Konstrukcja może być alternatywą dla zwykłych rowerów elektrycznych. Produkcja tego urządzenia nie musi być realizowana przez przedsiębiorstwa zajmujące się na co dzień urządzeniami rehabilitacyjnymi i adaptacyjnymi dla osób z niepełnosprawnościami. Równie dobrze rower może być wytwarzany przez producenta elektrycznych urządzeń transportu osobistego lub jednośladów.

To, jak ten rower działa w praktyce, można zobaczyć na poniższym filmie:

fot. ITS

Reklama:

Przeczytaj poprzedni artykuł

System Obsługi Dotacji i Refundacji PFRON będzie zgodny z WCAG 2.1

Przeczytaj następny artykuł

W ramach projektu „door-to-door” samorządy złożyły 127 wniosków