
W 2021 r. ruszy projekt mający na celu poprawę dostępności parków narodowych i krajobrazowych dla osób niepełnosprawnych, który zostanie sfinansowana z funduszy europejskich.
Wpisuje się to we wciąż rozwijany w Polsce Program Dostępność PLUS. W ramach współpracy z partnerami z krajów Unii Europejskiej zostanie wypracowany kompleksowy model zapewnienia dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projekt przewiduje wdrożenie w 10 parkach narodowych lub krajobrazowych rozwiązań z zakresu dostępności takich jak: przekazywanie informacji o ofercie parku, obsługi turystów oraz udogodnień infrastrukturalnych.
− Mogę obiecać, że będziemy starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się (…) – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. − Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym, stworzymy do tego warunki – dodaje.
W ramach programu Dostępność Plus uruchomiono środki finansowe w wysokości ponad 8 mld zł. Przeznaczono je na takie inwestycje jak np. przystosowanie 150 szkół podstawowych, ponad 100 uczelni, 125 placówek służby zdrowia, kilkuset urzędów i instytucji samorządowych i blisko 200 dworców kolejowych.
Źródło: pzn.org.pl; fot. Pixabay
Reklama: