
Zakończyła się 14. edycja konkursu Kraków bez Barier. Przyznanych zostało osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień. Konkurs od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.
Do tegorocznej edycji wpłynęło 46 zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień.
W kategorii budownictwo dostępne nagrody i wyróżnienia przyznawane są za dostosowywanie obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kategoria została podzielona na trzy obszary:
- w obszarze „obiekty użyteczności publicznej” nagrodę główną otrzymał budynek biurowo-dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Ingardena 6, a wyróżnienie Centrum Zapaśnicze w Bieżanowie na ul. Lipowskiego 5
- w obszarze „przestrzeń publiczna” nagrodę główną otrzymał park rzeczny Wilga – etap I, a wyróżnienie przebudowa ul. Sławkowskiej
- w obszarze „obiekty i przestrzenie zabytkowe” nagrodę główną otrzymał Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów, a wyróżnienie Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał.
W kategorii innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze zwyciężył projekt elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi, który ma na celu przywrócenie osobom niepełnosprawnym utraconych funkcji amputowanej kończyny, a przez to poprawę jakości ich życia, zwiększenie komfortu psychicznego i umożliwienie powrotu do sprawności. Autorką projektu jest Agnieszka Tkaczyk.
W obszarze projektów i wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami nagroda główna trafiła do inicjatywy: aktywizacja zawodowa i społeczna osób z zespołem Downa – food truck z frytkami. Food truck prowadzony jest przez przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21, pracuje w nim sześć osób z zespołem Downa.
Wyróżnieniem uhonorowane zostały kompleksowe działania Polskiego Związku Głuchych w Krakowie prowadzone w czasie pandemii. Zrealizowany został projekt, w ramach którego osoby niesłyszące mogły skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego, pomocy psychologicznej, profilaktyki prozdrowotnej, a także wziąć udział w aktywnościach, takich jak na przykład organizowane cykliczne spływy kajakowe. Działania te pomogły im przetrwać trudny czas izolacji. Wyróżnienie otrzymał także projekt „Przewijamy bariery”, polegający na zamontowaniu w kilku punktach w różnych częściach miasta przewijaków dla dużych dzieci niepełnosprawnych i dorosłych niesamodzielnych osób z niepełnosprawnością, zrealizowany według pomysłu Fundacji Mali Siłacze. Przewijaki ułatwiają życie wielu rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, zachęcają do wyjścia z domu oraz korzystania z atrakcji miasta.
W podkategorii wydarzeń nagroda główna została przyznana organizatorom Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski, które odbyły się na stadionie lekkoatletycznym AWF w Krakowie i zostały uznane za największą imprezę sportową 2020 roku w Europie, a wyróżnienie ekipie serialu „Down The Road”, której członkowie w lipcu ubiegłego roku spotkali się z mieszkańcami Krakowa nad Zalewem Nowohuckim. Jak podkreślano w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia, przedsięwzięcie to wzmocniło w świadomości społecznej pozytywny przekaz dotyczący możliwości osób z zespołem Downa. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło także do Fundacji Autonomia, która zrealizowała zajęcia „empowermentowej” samoobrony i asertywności dla kobiet z niepełnosprawnościami.
W kategorii osobowość roku zwycięzcą i tym samym zdobywcą statuetki Herkulesa został Tomasz Koźmiński – prezes Fundacji For Heroes, nagrodzony za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, również te realizowane w czasie pandemii, a także za optymizm oraz inspirowanie i motywowanie swoją postawą.
Tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem i statuetkę Hermesa otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie, nagrodzone za największą liczbę zniżek udzielonych posiadaczom karty „N” oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tej kategorii wyróżnienie trafiło także do Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Spółdzielni Handlowej Jubilat.
Laureatów tegorocznej edycji plebiscytu poznaliśmy podczas kameralnej gali zorganizowanej w Pałacu Krzysztofory – w Muzeum Krakowa. Otrzymali oni okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie. Nagrody wręczył Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, który nie tylko gratulował laureatom, ale przede wszystkim dziękował im za tak ważne, potrzebne i warte naśladowania społeczne zaangażowanie.
„Kraków bez barier” przez jedenaście lat był konkursem architektonicznym, ale dwa lata temu postanowiono rozszerzyć formułę o dodatkowe, ważne społecznie kategorie. Od 2018 roku nagrody i wyróżnienia otrzymują zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.
Źródło: krakow.pl; fot. Pixabay
Reklama: