Dobra wiadomość dla osób cierpiących na rzadkie choroby – ruszyła fundacja Saventic

logo fundacji Saventic

Zajmująca się kwestią diagnostyki chorób rzadkich fundacja Saventic rozpoczęła działalność. Grono ekspertów ds. chorób rzadkich przy wsparciu sztucznej inteligencji łączy siły w celu wspierania pacjentów w szybszej diagnostyce rzadkich schorzeń. To nowa nadzieja dla osób, które pomimo starań lekarzy, od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Pacjent z podejrzeniem choroby rzadkiej, który aktywnie poszukuje diagnozy, może skorzystać z aplikacji na stronie internetowej Fundacji. Uzupełnienie formularza oraz dołączenie danych medycznych zwiększa jego szanse na postawienie właściwej diagnozy. Korzystanie z aplikacji internetowej przygotowanej przez Fundację jest całkowicie bezpłatne

– Innowacyjność fundacji polega na wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji oraz zaangażowaniu panelu ekspertów do analizy przypadku pacjenta. Zastosowane algorytmy na podstawie informacji dostarczonych przez pacjentów są w stanie określić ryzyko wystąpienia choroby rzadkiej z katalogu schorzeń, którymi aktualnie zajmuje się Fundacja. Planujemy regularne rozszerzanie zakresu działania Fundacji o nowe jednostki chorobowe – mówi Szymon Piątkowski, jeden z założycieli fundacji.

Jak działa dostępna w internecie Aplikacja Fundacji?

Każdy pacjent, u którego pomimo występowania szeregu objawów nie udało się postawić diagnozy, może skorzystać z Aplikacji Fundacji na stronie www, za pomocą której dostarczy informacji nt. stanu zdrowia, procesu diagnostycznego oraz aktualnych objawów. Za pośrednictwem strony istnieje możliwość dołączenia wszystkich dostępnych danych medycznych takich jak: wyniki badań, wypisy ze szpitala itp. Przekazane informacje są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dane pacjentów o stwierdzonym ryzyku którejkolwiek z chorób rzadkich, którymi zajmuje się Fundacja, trafiają następnie do konsylium ekspertów. Po konsylium, koordynator Fundacji kontaktuje się z pacjentami, u których stwierdzono wysokie ryzyko konkretnej choroby rzadkiej i dostarcza informacje, nt. rekomendowanego ośrodka oraz / lub specjalisty w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki.

Fundacja Saventic powstała z inicjatywy spółki Saventic Health – grupy specjalistów tworzących algorytmy
sztucznej inteligencji wspierające lekarzy w diagnostyce chorób rzadkich.

Źródło: materiały prasowe

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Zmieniły się przepisy dot. kart parkingowych

Przeczytaj następny

Trwa nabór do Ośrodka Wsparcia – Powiatowego Klubu Samopomocy w Policach

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page