Rzeszów: Będą dyskutować o kobiecości w niepełnosprawności

Kobiecość, męskość, atrakcyjność, relacje, seksualność, miłość i godność w kontekście niepełnosprawności to tematy rzadko poruszane, a bardzo ważne. Specjaliści, którzy od lat zajmują się tym zagadnieniem, zapraszają do dyskusji. 25 stycznia o godzinie 11.00 w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Pigonia 1 odbędzie się seminarium „Kobiecość w niepełnosprawności”.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie głośny projekt artystyczny „Wdzięczność” Tamary Pieńko i dr Alicji Długołęckiej. W Rzeszowie obejrzeć będzie można wystawę fotografii, która jest częścią projektu. Zdjęcia pokazują ciało kobiece, któremu nierzadko daleko do doskonałości, jaka na co dzień atakuje nas w reklamach i na okładkach kolorowych czasopism. Fotografie pokazują ciała bardzo różnych osób, także kobiet z niepełnosprawnościami. Projekt stara się na nowo zdefiniować pojęcie atrakcyjności, udowadniając, że atrakcyjność może dotyczyć wszystkich, że każdy ma prawo czuć się dobrze we własnym ciele. Autorki o pracy przy tym projekcie opowiedzą w Rzeszowie.

Pomysłodawcą rzeszowskiego seminarium jest prof. Remigiusz Kijak, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, który od kilkunastu lat przełamuje tabu związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami, głównie z niepełnosprawnością intelektualną. W Rzeszowie opowie o kobiecych aspektach studiów nad niepełnosprawnością. Prelegenci poruszać będą różne wątki związane ze społecznym postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami, m. in.: w jaki sposób media kształtują obraz osób z niepełnosprawnością. Będzie też mowa o wykluczeniu, jakiego doświadczają niepełnosprawni, których często definiuje się poprzez tę jedną cechę, zapominając o innych rolach: kobiecości, męskości, rodzicielstwie… Panel dyskusyjny poprowadzi Marta Lorczyk, która sama jest przykładem osoby z niepełnosprawnością wymykającej się stereotypom.

Organizatorami seminarium „Kobiecość w niepełnosprawności” są: Uniwersytet Warszawski, Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii oraz Uniwersytet Rzeszowski, Zakład Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną. Partnerami wydarzenia są: Fundacja „Potrafię Pomóc”, Pedagogika Specjalna Portal dla Nauczycieli, Perfektus, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UR. Patronat honorowy nad seminarium objęło Miasto Rzeszów, a także Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj: http://www.ur.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/38417,instytut-pedagogiki-zaprasza-na-drugie-seminarium-naukowe-studiow-nad-niepelnosprawnoscia-kobiecosc-w-niepelnosprawnosci-25-01-2020.html.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wcześniej jednak należy się zarejestrować – formularz dostępny jest pod adresem: https://forms.gle/xuqLndRFnUVFYUpu6.

Źródło: materiały prasowe; Fot. Pixabay

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Szczecin: ile kosztuje abonament Strefy Płatnego Parkowania dla niepełnosprawnych?

Przeczytaj następny

Śledztwo CBA ws. małopolskiego PFRONu

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page