
Niepełnosprawni sportowcy z dolnośląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych będą mogli korzystać z kompleksowego wsparcia medycznego, terapeutycznego i edukacyjnego świadczonego przez Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. W piątek, 3 grudnia, podpisano list intencyjny w tej sprawie.
– Cieszymy się, że nasi sportowcy będą mieli możliwość znalezienia w jednym miejscu pomocy lekarzy, terapeutów, ale też psychologa czy dietetyka – wyjaśniał w czasie spotkania Bożydar Abadżijew, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „START”, trener główny reprezentacji Polski oraz sekcji WZSN START Wrocław w piłce siatkowej na siedząco.
Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, które Fundacja „Potrafię Pomóc” prowadzi przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, jest miejscem dostępnym, dostosowanym do potrzeb pacjentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in. ruchową, poznawczą czy wzroku. Są odpowiednie oznaczenia, możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta pacjenta, dostosowana przestrzeń, np. gabinet ginekologiczno-położniczy z systemem transportu szynowego, który pomaga w przetransportowaniu pacjentki z wózka na fotel ginekologiczny. Z placówką współpracuje 60 specjalistów.
– Aby udzielić jak najszerszego wsparcia sportowcom zamierzamy w Centrum zatrudnić kolejnych specjalistów z zakresu medycyny sportowej. Mamy też w planach zakupienie sprzętu do fizykoterapii oraz diagnostyki medycznej, właśnie pod kątem potrzeb zawodników. Od wiosny zamierzamy uruchomić specjalistyczne okresowe badania sportowe. Jesteśmy gotowi. Mamy do tego przygotowany sprzęt i wyszkoloną kadrę – powiedziała Dominika Zawadzka, koordynator ds. terapeutycznych Centrum Chorób Rzadkich.
Władze Fundacji i Stowarzyszenia mają nadzieję, że ich współpraca i stworzenie dobrych warunków do leczenia i terapii przyczynią się do popularyzacji sportu osób z niepełnosprawnościami.
Zrzeszenie „START” to jeden z największych klubów w Polsce, w którym trenują sportowcy z niepełnosprawnościami. Pod swoimi skrzydłami ma 200 zawodników, w tym 30 członków kadry narodowej.
Fot. Kamil Pędziwiatr/Facebook
Reklama: