Szczeciński szpital włącza się do kampanii #WNOWYMKSZTAŁCIE

Mężczyzna mierzący obwód brzucha

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie-Zdrojach włączył się do kampanii #WNOWYMKSZTAŁCIE wspierającej leczenie otyłości. Placówka ta wykonuje 150-200 operacji bariatrycznych w ciągu roku.

– Całym sercem włączamy się w tą kampanię, by informować społeczeństwo! Otyłość to choroba, musimy o tym pamiętać. To choroba, która nie tylko skraca życie ale powoduje dyskomfort i choroby, które rozwijają się w przebiegu otyłości – to cukrzyca, nadciśnienie ale też nowotwory. Wszystkie operacje bariatryczne przeprowadzamy metodą laparoskopową, czyli tzw. dziurki od klucza. Jest to najmniej inwazyjny sposób przeprowadzenia operacji – jest tu oczywiście wymóg posiadania bardzo dobrego, nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu, okres pobytu pacjenta w szpitalu wynosi około 3-4 dni a rekonwalescencja jest bardzo krótka – niemal po wyjściu ze szpitala pacjenci mogą wrócić do aktywności zawodowej – mówi lek. med. Bartosz Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Jak dodaje, te operacje są bezpieczne – a ryzyko związane z tą operacją – jest porównywalne do najczęściej wykonywanej operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego. Pacjenci są kwalifikowani do tego zabiegu w Poradni Chirurgicznego Leczenia Otyłości, co zapewnia kompleksową opiekę przez i po operacji.

– Leczenie chirurgiczne otyłości jest najskuteczniejszą z dostępnych metod. Jest to ingerencja chirurgiczna, stąd opory pacjentów, by się jej podjąć – ale redukcja masy ciała jest bardzo szybka a przede wszystkim trwała. Wiele osób chorujących na otyłość nie wie, jakie ma możliwości leczenia, jakie kroki należy podjąć i gdzie się kierować. Mamy różne możliwości leczenia otyłości. Zawsze podejmuje się leczenie zachowawcze ale jeśli to nie przynosi efektów, wówczas przygotowujemy pacjenta do leczenia operacyjnego i robimy to kompleksowo. – wyjaśnia dr n. med. Michał Duchnik, specjalista chirurgii ogólnej.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej dysponuje infrastrukturą i sprzętem przystosowanym do leczenia pacjentów z otyłością patologiczną, a ośrodek spełnia wymagania stawiane przez Sekcję Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskie Rekomendacje w zakresie Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej. Zajmujący się tym zagadnieniem zespół lekarzy i pielęgniarek specjalizuje się w pracy z pacjentem chorym na otyłość patologiczną oraz posiada certyfikaty polskich i zagranicznych towarzystw, zajmujących się leczeniem otyłości, takich jak: The International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO), Sekcja Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (PTBO). 

– Wiele razy próbowałem schudnąć, były diety cud, ale były efekty jojo (…) Jestem bardzo zadowolony z operacji, dostałem drugie życie! Komfort życia mi się bardzo poprawił. Zachęcam wszystkich, nie bójmy się. Dziękuje lekarzom, dziękuje pani dietetyk za wsparcie. … Miałem bezdech senny, zagrażający życiu… Ważyłem 124 kg teraz ważę 76 kg. Decyzja o operacji była najlepszą decyzją w moim życiu. – mówi Piotr Jaworski, pacjent po operacji bariatrycznej.

Obecnie co czwarty Polak jest otyły, a 700 tys. obywateli Polski cierpi na otyłość olbrzymią.

Edukacyjna kampania społeczna „W Nowym Kształcie”, została stworzona dla wszystkich, którzy postanowili wrócić do optymalnej wagi. Więcej informacji: www.wnowymksztalcie.pl.

Fot. Pixabay

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Dobry początek Polaków na ampfutbolowym Euro 2021 w Krakowie!

Przeczytaj następny

Powiat policki otrzyma dofinansowanie w ramach programu „STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page