W gdańskim Brzeźnie otwarto plażę przyjazną osobom z niepełnosprawnościami

Kładka plażowa umożliwiająca dojazd wózkiem do linii wody

Gdański Ośrodek Sportu przygotował „Przyjazną Plażę”, dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się we wtorek, 29 czerwca.

Na plaży zamontowano kładkę o szerokości 1,8 metra, z poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie, pozwalającą na dojazd wózkiem do linii brzegowej. Ustawiono przebieralnię plażową dostosowaną do potrzeb „wózkowiczów” oraz dla osób z ograniczoną mobilnością – przebieralnie wyposażono w siedziska oraz uchwyty. Na wyposażeniu plaży znalazła się również specjalna amfibia umożliwiająca osobom z niepełnosprawnościami kąpiel w morzu.

Zadbano również o zgodne z zasadami dostępności tablice informacyjne – zastosowano odpowiedni kontrast oraz wielkość fontu. Tablica z regulaminem zawiera kod QR z informacjami dla słabowidzących, tabliczki oraz kosze do segregacji odpadów zawierają informacje zapisane alfabetem Braille’a. Boje kąpieliskowe wyposażone zostały w sygnalizację dźwiękową, a ponadto dla osób niesłyszących jest dostępna informacja w formie SMS.

Nowa Przyjazna Plaża jest zlokalizowana w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera).

Gdański Ośrodek Sportu od wielu lat realizuje projekt Przyjazna Plaża. Jako pierwsi w Polsce, już w 2010 roku zakupiliśmy wózek umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchu skorzystać z kąpieli w morzu. Dziś bezpłatnie z amfibii można skorzystać na Plaży przyjaznej dla wszystkich (wejście nr 50) oraz na kąpielisku Gdańsk Stogi (wejście nr 26). Co roku rozkładamy również kładki przy najczęściej uczęszczanych wejściach na plażę. W pasie nadmorskim powstają całoroczne toalety dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Fot. sportgdansk.pl

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

PFRON wydłuża realizację programu „Rehabilitacja 25 plus”

Przeczytaj następny

Amfibia dla osób z niepełnosprawnościami również w Olsztynie

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page