W Rzeszowie powstaje proteza z czujnikiem odległości

Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne pracują nad nowatorską technologicznie protezą nogi, z której korzystać mogliby niewidomi. A wszystko dzięki zamontowanym na niej czujnikom odległości.

Rozwiązanie jest testowane przez Tomasza Strugałę z Rzeszowa, który 10 lat temu stracił wzrok, a niedawno amputowano mu nogę. Za wszelką cenę chce jednak uniknąć wózka inwalidzkiego, a pomóc ma mu w tym wspomniana proteza.

Czujnik, który w swoim założeniu ma ostrzegać użytkownika protezy przed zbliżaniem się do przeszkody, wykorzystuje dwie technologie: ultradźwiękową oraz laserową do mierzenia odległości. Ma to na celu wykluczenia słabych punktów obu rozwiązań. Sensory mają za zadanie wykryć przeszkodę przed pacjentem oraz określić jego odległość. Następnie za pomocą zaszyfrowanej komunikacji radiowej, informacja o przeszkodzie jest przekazana z protezy do odbiornika znajdującego się na ramieniu pacjenta. Tam na podstawie danych sensorycznych mikrokomputer za pomocą głośnika wydaje słyszalny dźwięk. Sygnał akustycznym zmienia częstotliwość proporcjonalnie do odległości, czyli im pacjent jest bliżej przeszkody, tym czas między poszczególnymi dźwiękami skraca się.

Rozwiązanie to jest rozwijane w ramach współpracy inżyniera akustyki Rafała Borkowskiego (AGH Kraków) i technika ortopedy Rafał Muriasa, który również jest inżynierem elektotechniki (Politechnika Rzeszowska).

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

START Szczecin rekrutuje do sekcji siatkówki na siedząco

Przeczytaj następny

Od 1 listopada wyższy zasiłek pielęgnacyjny

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page