We Wrocławiu opieka wytchnieniowa również w 2020 r.

Ruszyła rekrutacja do wrocławskiego Mieszkania Opieki Wytchnieniowej Fundacji „Potrafię Pomóc”. Fundacja wygrała konkurs na realizację zadania „Opieka wytchnieniowa w Gminie Wrocław”. To nie koniec dobrych wiadomości – w tym roku rozszerzyła się grupa wrocławian, którzy mogą skorzystać z tej formy pomocy. Pierwsi w 2020 roku goście mieszkania zamieszkają w nim już 27 stycznia, a chętni będą przyjmowani przez 46 tygodni, czyli do połowy grudnia 2020.

Mieszkanie z pokojami wytchnień przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, którymi przez tydzień lub dwa tygodnie bezpłatnie opiekuje się tu zespół specjalistów. W tym czasie stały opiekun – rodzic czy krewny – może zająć się swoimi najważniejszymi sprawami, albo po prostu odpocząć, mając pewność, że powierza dziecko, krewnego czy niepełnosprawnego współmałżonka w dobre ręce. Wyremontowane i wyposażone przez Fundację „Potrafię Pomóc” mieszkanie z pokojami wytchnień mieści się we Wrocławiu, przy ulicy Horbaczewskiego 24. Pierwsi goście trafili tu w sierpniu ubiegłego roku. Program skierowany był do wrocławian sprawujących opiekę nad osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, która – z powodu znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji – wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy. W 2019 roku, w ramach finansowanego przez Gminę Wrocław pilotażowego programu „Opieka wytchnieniowa w Gminie Wrocław”, Fundacja „Potrafię Pomóc” w Mieszkaniu Opieki Wytchnieniowej przyjęła dwanaście osób na dwutygodniowe pobyty i osiem – na pobyty jednotygodniowe. Pierwszym gościem był Sebastian.

– Sebastianowi została zapewniona fachowa i kompleksowa opieka. Dzięki niej mogłyśmy pierwszy raz wyjechać z moją mamą i moimi córkami na wczasy. Był to dla nas czas pełen radości i spokoju. Nie został on zakłócony przez żadne problemy związane z opieką nad Sebastianem. Wszystkie Panie były przecudowne i przemiłe. Mój brat pierwszy raz od kilkudziesięciu lat był na spacerze. Panie spędzały z nim czas na dworze, ponieważ dysponują odpowiednim zapleczem do tego (wózek inwalidzki). Jesteśmy szczerze wdzięczne za pomoc i serce wszystkich pań – wspomina jego siostra.

Pod koniec grudnia 2019 Fundacja „Potrafię Pomóc” złożyła ofertę na kontynuowanie opieki. Konkurs właśnie został rozstrzygnięty – Gmina Wrocław zdecydowała o przyznaniu finansowania, więc także w roku 2020 fundacja będzie mogła zaoferować tak potrzebne opiekunom wsparcie. Co więcej, urzędnicy przychylili się do wniosku o rozszerzenie grupy osób korzystających z pomocy. Ta ważna zmiana stała się możliwa dzięki otwartości Urzędu Miasta Wrocławia, który posłuchał sugestii wrocławian i przedstawicieli fundacji. Teraz, w szczególnych przypadkach, kadra Mieszkania Opieki Wytchnieniowej będzie mogła także zająć się osobami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, jednak – ze względu na stan zdrowia – potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, bo bez niego nie są w stanie wykonać co najmniej jednej z podstawowych czynności. Podstawą przyjęcia będzie dokument poświadczający stan zdrowia oraz wywiad przeprowadzony przez przedstawiciela fundacji.

Wnioski o pobyt w Mieszkaniu Opieki Wytchnieniowej można składać już teraz, zasady rekrutacji i potrzebne dokumenty znajdują się na stronie fundacji: https://potrafiepomoc.org.pl/mieszkanie-opieki-wytchnieniowej/. Pierwsi goście po opiekę trafią już 27 stycznia, a wsparcie oferowane będzie przez 43 tygodnie, czyli do 13 grudnia 2020.

Projekt „Opieka wytchnieniowa w Gminie Wrocław” realizowany jest przez Fundację „Potrafię Pomóc” jako powierzone przez Gminę Wrocław zadanie publiczne dofinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Wrocław.

Źródło: materiały prasowe; fot. Pixabay

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Niekłończyca: w sobotę Bal Charytatywny „Wspieramy Marcina”

Przeczytaj następny

Zachodniopomorskie: ponad 2,8 mln zł dofinansowania do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnych”

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page