We Wrocławiu powstanie Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich

Genetyk kliniczny, neurolog, endokrynolog, a także psychiatra, lekarz rehabilitacji, terapeuci – to tylko niektórzy specjaliści, jacy pomagać będą w diagnozowaniu i terapii pacjentów z chorobami rzadkimi w nowym Centrum we Wrocławiu. Ośrodek powstanie wiosną 2020 z inicjatywy Fundacji „Potrafię Pomóc”.

– Takie miejsce jest bardzo potrzebne, bo szacuje się, że w Polsce żyje od 2 i pół do 3 milionów osób z chorobami rzadkimi, a zdiagnozowanych zostało kilkaset tysięcy z nich. Centrum pozwoli na poprawę jakości ich życia i na wcześniejszą diagnozę” – wyjaśnia Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Szefem medycznym placówki zostanie prof. dr n. med. Robert Śmigiel, kierownik Katedry Pediatrii oraz Zakładu Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego zdaniem szybka diagnoza oraz skoncentrowane w jednym miejscu terapia i leczenie, nakierowane na wsparcie pacjenta i jego rodziny, to podstawa. Ważne jest to, by pacjent nie tułał się od jednej przychodni specjalistycznej do drugiej, by mógł skoncentrować się na leczeniu, a nie na szukaniu pomocy.

– Przede wszystkim potrzebni są specjaliści, którzy będą tutaj zgromadzeni, żeby w sposób skoordynowany jak najbardziej temu pacjentowi pomóc (…) Ten program leży mi na sercu i wiem, że miasto Wrocław może stworzyć tutaj taki modelowy ośrodek, który powinien być również wykorzystywany w innych miastach w Polsce” – mówi profesor Śmigiel.

Fundacja „Potrafię Pomóc” zakończyła prace projektowe i rozpoczyna procedurę uzyskania pozwolenia na budowę. Pomieszczenia, gdzie znajdować się będzie Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne wymagają remontu i wyposażenia, w budynku powstanie również nowa klatka schodowa z windą. Szacowany koszt remontu to około 700 tys. zł, a koszt wyposażenia to dodatkowo około 200 tys. zł. By zebrać pieniądze Fundacja uruchamia zbiórkę na portalu SiePomaga.pl, apeluje też o pomoc do firm, instytucji, osób prywatnych, którzy mogliby pomóc w realizacji tej ważnej inwestycji. Numer konta Fundacji można znaleźć na jej stronie: https://potrafiepomoc.org.pl/darowizny/ .

Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne powstanie na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Horbaczewskiego we Wrocławiu, gdzie Fundacja prowadzi już Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z przedszkolem terapeutycznym oraz Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej. Wszystkie te jednostki, łącznie Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym, które powstanie w przyszłym roku, stanowić będą „zalążek” nowej, wyjątkowej w skali kraju placówki – Kompleksu Potrafię Pomóc, który Fundacja planuje wybudować do 2023 roku.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, a także plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Kompleks został już zaprojektowany, trwa zbiórka pieniędzy na budowę, pomóc można wspierając konto Fundacji. Koszt budowy to około 25 milionów złotych.

Źródło: materiały prasowe; fot. Pixabay

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

W Szczecinie odbędzie się szkolenie „Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic”

Przeczytaj następny

Wyższe wsparcie dla WTZ i ZAZ

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page