Wrocław: ruszyła tramwajowa kampania „Wrocław bez barier to ludzie”

Kobieta wsiadająca do tramwaju w malowaniu kampanii

Tramwaj pokazujący ważne dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska inicjatywy, wspierające dostępność oraz integrację osób z niepełnosprawnościami oraz zachęcający do przekazywania 1% podatku wyruszył na wrocławskie torowiska. Zainaugurowano w ten sposób kampanię społeczną Fundacji Potrafię Pomóc pod hasłem „Wrocław bez barier to ludzie”.

-To kontynuacja misji wielkiego człowieka, Bartłomieja Skrzyńskiego” – powiedział w czasie inaugurującej kampanię konferencji prasowej prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Adam Komar.

Podobizna Bartłomieja Skrzyńskiego, wieloletniego Rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami, inicjatora i pierwszego dyrektora Biura Wrocław bez Barier oraz przyjaciela Fundacji „Potrafię Pomóc”, pojawiła się na tramwaju. To właśnie imię Bartłomieja – który zmarł w zeszłym roku po wieloletnich zmaganiach z chorobą rzadką – nosi otwarte niedawno przez Fundację Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich i jego myśl kontynuuje.

Kontynuatorem działań Bartłomieja są także Dominik Golema, który został dyrektorem Biura Wrocław bez Barier oraz Społeczny Doradca Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami – Michał Piechel, którzy również wzięli udział w konferencji inaugurującej kampanię społeczną.

Równie ważne dla organizacji niosących pomoc – organizacji pożytku publicznego – jest wsparcie osób przekazujących im 1% podatku. I o tym również przypomina tramwaj, zachęcając do przekazania 1% podatku Fundacji „Potrafię Pomóc”, równocześnie prezentując działania Fundacji. Oprócz Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich, znalazła się tam Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością oraz jej ambasadorka – wyjątkowa kobieta, pierwsza w Polsce modelka na wózku i szczęśliwa mama – Agata Roczniak. Finansowany przez Miasto Wrocław i realizowany przez Fundację „Potrafię Pomóc” projekt koordynowała Katarzyna Olszewska. Jej twarz również będzie można poznać, wsiadając do niezwykłego tramwaju. Obok zobaczymy Annę Szwedę, koordynatorkę Instytutu Dostępności. Instytut to innowacyjne miejsce stworzone we Wrocławiu przez Fundację, by wesprzeć osoby z różnymi niepełnosprawnościami, seniorów, osoby po urazach, wypadkach, m.in. pomagając w doborze odpowiedniego sprzętu czy w ćwiczeniach czynności dnia codziennego. Oferuje też warsztaty dla dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami czy ich rodzin oraz firm i instytucji.

Do pasażerów uśmiecha się też Masza, podopieczna Fundacji „Potrafię Pomóc” i założonego przez Fundację Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci. Dziewczynka ma 7 lat i jest grupie rewalidacyjnej „Zuchy”.

Do twarzy kampanii społecznej dołączyła również Małgorzata Pabich, motornicza wrocławskiego MPK – kolejnej instytucji, która chętnie wspiera i pomaga organizacjom pożytku publicznego. Jeszcze w tym tygodniu MPK włączy się w następną, związaną z nadchodzącym Dniem Chorób Rzadkich, kampanię społeczną Fundacji „Potrafię Pomóc”: na ekranach autobusów i tramwajów pojawi się spot dotyczący zespołu Pradera-Williego, rzadkiej choroby, nazywanej z racji objawów „chorobą wiecznego głodu”.

Autorką koncepcji wizualnej tramwaju jest Magdalena Łukaszewska z Fundacji „Potrafię Pomóc”, a  niezwykły pojazd z podobiznami osób, dzięki którym znikają bariery, po wrocławskich torach jeździć będzie przez pięć miesięcy. Za chwilę dołączy do niego siedem autobusów, które na ulicach Wrocławia obecne będą przez cały rok.

Źródło: materiały prasowe

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

Wraca temat przystosowania kin do potrzeb osób niepełnosprawnych

Przeczytaj następny

Ruszył konkurs do programu „Aktywni+”

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page