Wrocław: ruszyły warsztaty „Wchodzę w rolę”

We wtorek, 27 października, we Wrocławiu ruszyły pierwsze z serii warsztatów „Wchodzę w rolę”, w czasie których dzieci i młodzież oglądają świat z perspektywy rówieśników z niepełnosprawnościami. Edukatorzy z Fundacji „Potrafię Pomóc” planują przeprowadzenie pięćdziesięciu takich zajęć. 

– Dokładamy starań, żeby dzieci jak najlepiej poznały i – dzięki temu – zrozumiały świat rówieśników z niepełnosprawnościami, dlatego dbamy o odpowiedni sprzęt” – opowiada Anna Szweda, koordynatorka warsztatów oraz powołanego właśnie do życia przez Fundację „Potrafię Pomóc” Instytutu Dostępności. – Niedawno do biura Fundacji dotarły sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, trudne do zdobycia gogle, imitujące aż trzynaście różnych wad wzroku. Pozwalają one przez chwilę widzieć tak, jak osoba z dysfunkcją wzroku. Jeden z przykładów to widzenie tunelowe – takie ograniczenie pola widzenia, gdy wszystko, co postrzegamy, wygląda jak widziane przez rurę albo z głębi tunelu – dodaje.

W czasie warsztatów dzieci będą też mieć szansę pokonać trasę, poruszając się na wózku. W poprzednich latach edukatorzy korzystali z wózka dla dorosłej osoby z niepełnosprawnością. W październiku tego roku Fundacja „Potrafię Pomóc” w mediach społecznościowych zaapelowała o pomoc w znalezieniu wózka dziecięcego. Apel spotkał się z natychmiastowym odzewem, darczyńcy podarowali aż trzy wózki, w tym sprzęty dostosowane do wzrostu dzieci!

W pierwszych tegorocznych warsztatach wezmą udział przedszkolaki z wrocławskiego Przedszkola Niepublicznego „Bajka”. Warsztaty są bezpłatne dzięki współfinansowaniu są ze środków PFRON będących w dyspozycji Gminy Wrocław – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – w ramach projektu “Wrocław bez Barier”. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, zainteresowane szkoły i przedszkola z Wrocławia zgłaszać się mogą, pisząc po adres: a.bienkowska@potrafiepomoc.org.pl . Z powodu zagrożenia epidemiologicznego zajęcia odbywać się będą w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Od 2017 roku, kiedy Fundacja „Potrafię Pomóc” zorganizowała pierwszą, pilotażową edycję warsztatów „Wchodzę w rolę”, zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyły w nich dzieci i młodzież z dolnośląskich i podkarpackich szkół i przedszkoli.

Źródło i fot.: materiały prasowe

Reklama:

Przeczytaj poprzedni

W Krakowie rusza opieka wytchnieniowa

Przeczytaj następny

Ruszył pilotażowy bezpłatny transport niepełnosprawnych do Morskiego Oka

Keyboard Shortcuts

g then h→ homeGo to front page
g then l→ loginGo to login page
g then d→ dashboardGo to admin dashboard
g then c→ commentGo to comment edit page
g then t→ themesGo to themes page
g then p→ pluginsGo to plugins page
g then u→ usersGo to users page
g then s→ settingsGo to settings page
?→ helpToggle the help area
/→ searchFocus the search box
d→ debugToggle the debug bar
r→ reloadReload the current page
e→ editEdit current post
p then a→ post allAll post listing
p then n→ post newCreate new post
Shift + p then a→ page allAll page listing
Shift + p then n→ page newCreate new page